Czym jest VAT One Stop Shop i co oznacza dla polskich biznesów?

#podatki #prawo #UE #VAT One Stop Shop

22.03.2024
Udostępnij:

Rozwój e-biznesu często oznacza rozpoczęcie sprzedaży za granicą i wejście na nowe rynki. Dla ułatwienia rozliczeń podatkowych w Unii Europejskiej, wprowadzono system VAT OSS (One Stop Shop). Najprościej mówiąc VAT OSS to procedura, która umożliwia rozliczenie internetowej sprzedaży wysyłkowej do innych krajów Unii Europejskiej w ramach jednej zbiorczej deklaracji dla wszystkich państw członkowskich. Jakie korzyści niesie i co to oznacza dla polskich biznesów?


Jeśli prowadzisz biznes w sieci i myślisz o sprzedaży swoich produktów osobom prywatnym z innych krajów Unii Europejskiej, Vat One Stop Shop może być dobrym – bo wygodnym – rozwiązaniem. Jest to uproszczona forma rozliczenia podatku VAT należnego przy sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów, czyli osób fizycznych, z innych krajów unijnych. Regulacje VAT-OSS nie obejmują transakcji pomiędzy firmami. Dzięki procedurze możesz rozliczać VAT tylko w jednym kraju, a nie w każdym osobno. Stąd zresztą nazwa – ONE STOP SHOP – rozwiązanie to właśnie elektroniczny punkt kompleksowej obsługi.

Od lipca 2021 roku, podatnik może zatem wskazać kraj identyfikacji UE, gdzie składa deklaracje – zazwyczaj kraj, gdzie prowadzi działalność – a VAT OSS zostanie podzielony i przekazany państwom UE konsumpcji. Przedsiębiorca nie musi się więc martwić o rejestrację osobno w każdym kraju UE.

Warto mieć świadomość, że rejestracja do VAT-OSS nie zwalnia z obowiązku stosowania stawek podatku VAT właściwych dla konkretnych państw członkowskich. Jeśli sprzedajesz towar klientom z Francji, wówczas musisz stosować stawki obowiązujące we Francji, mimo że rozliczenia VAT dokonujesz w Polsce.


Korzyści dla Twojego biznesu


  • Uproszczenie i przyspieszenie rozliczeń – VAT OSS zapłacony w kraju identyfikacji UE, zostaje z automatu podzielony i przekazany państwom UE konsumpcji.

  • Przedsiębiorca nie musi się rejestrować osobno w każdym kraju UE konsumpcji – o ile nie przekroczy limitu; trzeba jednak pamiętać, że próg dostaw, w ramach którego można korzystać z VAT One Stop Shop, wynosi 10 000 euro w skali roku. Gdy Twój e-sklep go przekroczy – nawet o zaledwie złotówkę – powstanie obowiązek rejestracji VAT w kraju UE konsumenta.

  • Skorzystanie z VAT OSS to łatwiejszy kontakt z administracją, ponieważ – jako polski przedsiębiorca – będziesz komunikować się w języku polskim.

W analizie opublikowanej na stronie EY Polska, oprócz wspomnianych wcześniej ułatwień dotyczących komunikacji z urzędem i formalności, autorka wskazuje między innymi na minimalizację ryzyka pomyłek podczas rozliczeń, a także łatwiejszy dostęp firm do rynków zagranicznych i mniejsze koszty związane ze sprzedażą za granicą. W analizie zwrócono też uwagę na budowanie pozytywnego wizerunku firmy – VAT OSS może przyczynić się do redukcji lub całkowitego wyeliminowania opóźnień dostaw związanych z procesami rejestracji na VAT w różnych krajach.


Jak skorzystać z VAT OSS?


Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z procedury VAT-OSS, sprawdź, czy faktycznie masz obowiązek rozliczania podatku VAT. Jeżeli Twoja sprzedaż nie przekracza limitu sprzedaży 10 000 euro, możesz rozliczać podatek VAT według stawki VAT kraju, z którego wysyłasz towary.

Warto też pamiętać, że procedura OSS dotyczy wyłącznie transakcji pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Nie będzie więc mieć zastosowania np. w Wielkiej Brytanii czy Szwajcarii.

Aby zacząć korzystać z procedury VAT-OSS, musisz najpierw wypełnić elektroniczny formularz na stronie www.podatki.gov.pl. Jeśli spełnisz wszystkie warunki, w kolejnym kroku otrzymasz informację dotyczącą przyjęcia do procedury OSS.

By skorzystać z ułatwień, składasz zgłoszenie przez system e-Deklaracje. Rozliczenia w tym przypadku są oparte o deklaracje kwartalne, składane również przez system e-Deklaracje.


Kolejne ułatwienia?


VAT One Stop Shop 1.0 wprowadził wiele ułatwień, które umożliwiły wielu firmom rozwój sprzedaży na rynki Unii Europejskiej. Prowadzone są prace, których efektem mają być kolejne korzyści. W ramach pakietu VIDA (VAT in Digital Age) Komisja Europejska zaproponowała tak zwany One Stop Shop 2.0. Ma on umożliwić budowę “modułu transferowego do transgranicznego przemieszczania własnych zapasów w całej UE”, poszerzenie istniejącego OSS na sprzedaż krajową B2C z centrów dystrybucyjnych oraz wprowadzenie “unijnego zharmonizowanego mechanizmu odwrotnego obciążenia dla sprzedaży B2B” (źródło).


Podsumowanie


Chcąc rozwijać swój biznes, wielu przedsiębiorców myśli o wyjściu za granicę. Często pierwszym, naturalnym dla polskich przedsiębiorców wyborem, są kraje Unii Europejskiej. Jeśli znalazłeś się w takim miejscu, warto rozważyć VAT One Stop Shop.



Źródła:
www.ey.com/pl_pl/tax/czym-jest-i-kiedy-stosowac-procedure-vat-oss
www.ecommercenews.pl/17-najczesciej-zadawanych-pytan-o-one-sto-shop-oss-faq-o-waznych-zmianach-w-vat-dla-e-commerce-oss-i-ujednolicenie-progow-dostaw
www.ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/6315836,jednolita-rejestracja-vat-w-ramach-pakietu-vida-przedsiebiorcy-popier.html
www.taxology.co/pl/blog/limit-sprzedazy-wysylkowej

Przeczytaj także:

Fintech

Wdrożenie płatności bez granic. Rozwiązania dla globalnej ekspansji

Odkryj jak nowoczesne technologie takie jak API do płatności zmieniają zarządzanie finansami. Poznaj możliwości, jakie otwierają się dla firm na globalnym rynku

17.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Przetwarzanie kart płatniczych w nowoczesnym e-commerce. Klucz do skutecznych transakcji

Odkryj, jak przetwarzanie kart płatniczych wpływa na płynność i bezpieczeństwo transakcji. Zobacz, jak integracja z systemem Visa może zwiększyć konkurencyjność

10.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Rola autentykacji 3DS w zabezpieczaniu transakcji online

Sprawdź, jak autentykacja 3D Secure (3DS) zabezpiecza transakcje online i buduje zaufanie wśród użytkowników. Poznaj szczegóły integracji z Visa i Mastercard.

26.04.2024 Czytaj więcej