Coraz częściej płacimy za rachunki przez internet

#płatności online #płatności automatyczne #płatności za rachunki

Udostępnij:

Polacy coraz częściej opłacają rachunki przez internet, kosztem m.in. placówek poczty - wynika z tegorocznej edycji badania Blue Media “Jak płacimy rachunki”. Udział płatności elektronicznych w ogóle płatności za rachunki wynosi obecnie 70 proc., a do 2020 r. ma wzrosnąć do 90 proc.

​W 2017 roku Polacy rzadziej niż w ubiegłym roku wybierali się na pocztę, by uregulować należności. W tym roku tylko co czwartemu z nas zdarzało się opłacać rachunki „w okienku”. W 2016 roku taką formę wybierało 29 proc. pytanych. Zdecydowana większość, bo aż 72 proc. badanych deklaruje, że rachunki płaci przelewem internetowym. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę polecenie zapłaty i płatność przez formularze online ze stron elektronicznych biur obsługi klientów (eBOK), okaże się, że już 85 proc. Polaków korzysta z cyfrowych rozwiązań płatniczych. To najwyższy wynik w historii raportów Blue Media*. 

Według ogłoszonego w czasie Impact Fintech’17 raportu Obserwatorium.biz „Energia cyfryzacji”, przygotowanego we współpracy z Blue Media i Tauron S.A., udział płatności elektronicznych w ogóle płatności rachunków ma wzrosnąć w 2020 do 90 proc., a liczba klientów aktywnie korzystających z elektronicznych biur obsługi klientów - do 25 proc.

- Płatności internetowe królują wśród sposobów płacenia za comiesięczne zobowiązania. Automatyzacji płatności, ściśle związanej z naszymi internetowymi nawykami, domagają się sami klienci. Niektórzy masowi wystawcy faktur już dzisiaj umożliwiają automatyczne opłacanie rachunków z poziomu eBOK-ów, intensywnie do tego zachęcając swoich klientów poprzez oferowanie im np. niższego abonamentu - wyjaśnia Miłosz Kurzawski, ekspert Blue Media.

Kto i kiedy opłaca rachunki?

Zdecydowanie częściej za opłacanie rachunków w gospodarstwach domowych odpowiadają kobiety (48 proc.), mężczyźni sprawują pieczę nad cyklicznymi należnościami jedynie w 28 proc. przypadków. Dlaczego to kobiety najczęściej odpowiadają za płacenie rachunków? Z badania Blue Media wynika, że mężczyźni po prostu zapominają o wnoszeniu opłat. Aż połowie respondentów płci męskiej zdarzyło się zapomnieć o konieczności dokonania zapłaty.

Najczęściej rachunki opłacamy raz w miesiącu (43 proc. wskazań). Znacznie rzadziej niż w ubiegłym roku dokonujemy zapłaty dopiero w momencie, gdy następuje termin płatności (spadek z 42 proc. w 2016 do 24 proc w 2017). Warto zauważyć, że młodsze pokolenie stara się płacić wszystkie rachunki raz w miesiącu lub zaraz po ich otrzymaniu, podczas gdy przedstawiciele starszej grupy wiekowej najczęściej płacą na ostatnią chwilę.

W tegorocznej edycji badania “Jak płacimy rachunki”, aż 45 proc. badanych miało problem z płatnością rachunków na czas - w 2016 r. było to 36 proc. Przyczynami tego stanu rzeczy był brak pieniędzy (30 proc.), ale też zwykłe zapominanie czy “ważniejsze sprawy na głowie” (łącznie 37 proc. wskazań). To oznacza, że zapewnienie klientom wygodnych i nieobciążających ich metod zapłaty może skutecznie zwiększyć ściągalność płatności.


*Wpływ na to miała jednak także zmiana metodologii badania (z wywiadów telefonicznych na internetowe).

Raport

Polki i Polacy coraz mniej chętnie korzystają z usług subskrypcyjnych.

19.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Polki i Polacy, jeśli mogą, to odkładają pieniądze. Dla 60 proc. badanych wyznacznikiem sukcesu finansowego jest posiadanie oszczędności.

14.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Już niemal połowa Polaków płaci za zakupy BLIKiem. To najczęściej wybierana forma płatności.

07.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ