Polacy nie ubezpieczają się na wakacje

#ubezpieczenia online #ubezpieczenia

Udostępnij:

Zaledwie co trzeci polski turysta ubezpiecza się wyjeżdżając na zagraniczne wakacje - wynika z badania Blue Media.

Chcąc zaoszczędzić na zagranicznych wyjazdach Polacy rzadko decydują się na wykupienie ubezpieczenia turystycznego. Robi tak zaledwie co trzeci polski turysta – wynika z najnowszego badania sopockiej spółki Blue Media. Brak ubezpieczenia to ryzyko nieplanowanych powakacyjnych kosztów.

28 proc. badanych Polaków zadeklarowało, że wyjeżdżając na zagraniczne wakacje „zawsze” wykupuje ubezpieczenie. „Czasami” ubezpiecza się 13 proc. respondentów – wynika z badania Satisface dla Blue Media, operatora serwisu finansów osobistych bm.pl.

Ponad połowa Polaków nigdy nie wykupuje dodatkowych ubezpieczeń wyjeżdżając na zagraniczne wakacje. Tymczasem karta EKUZ czy standardowe pakiety ubezpieczeniowe dodawane przy zakupie wycieczek bywają niewystarczające. Jeżeli turysta nie jest ubezpieczony lub wykupił za niskie ubezpieczenie i ulegnie wypadkowi, koszty leczenia albo akcji ratowniczej musi uregulować z własnej kieszeni.

W ubiegłym roku głośno było o Polaku, który chodząc po polskich Tatrach, przewrócił się i spadł na słowacką część gór. Akcja ratunkowa była przeprowadzana przez służby słowackie. Turysta został odnaleziony, udzielono mu pierwszej pomocy, przewieziono do szpitala. Rachunek za akcję opiewał na ok. 63 tysiące złotych. Na Słowacji za poszukiwanie zaginionego w górach oraz udzielenie pomocy trzeba zapłacić. 

Niebagatelne koszty transportu musiał pokryć inny polski turysta, który na wakacjach w Meksyku dostał wylewu i został na miejscu hospitalizowany. Stan zdrowia nie pozwolił na powrót rejsowym samolotem, konieczny był specjalny air-ambulans. Pacjent musiał pokryć koszty leczenia oraz przelotu do Polski, które zostały wycenione na… 800 tysięcy złotych.

Chcąc uniknąć drenowania własnej kieszeni, warto pamiętać o kilku kwestiach. 

– Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, tzw. EKUZ, nie obejmuje akcji ratunkowych i poszukiwawczych. Przy zakupie prywatnego ubezpieczenia należy sprawdzać, jaka jest w nim suma ubezpieczenia i suma kosztów leczenia, by mieć pewność, że nie dopłaci się z własnej kieszeni np. za transport helikopterem – wyjaśnia Anna Maraś z bm.pl, serwisu finansów osobistych.

- Warto mieć także świadomość, że polisa ubezpieczeniowa nie jest ubezpieczeniem zdrowotnym. Chroni jedynie w nagłych sytuacjach, a nie podczas planowanych zabiegów. Kobietom w ciąży lub przewlekle chorym, standardowe ubezpieczenie turystyczne może nie objąć wielu koniecznych świadczeń – ostrzega ekspertka Blue Media.

Informacja prasowa o badaniu ubezpieczeń

Raport

Co prawda 72 proc. z nas uznaje globalne ocieplenie za groźne dla swego życia, ale inne zagrożenia są według nas bardziej niebezpieczne. To jedna z ciekawszych obserwacji z raportu Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2020”. Dlaczego naukowcy uznają zmia...

05.11.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Trzy czwarte Polaków zgadza się z doniesieniami naukowców i mediów, że mamy obecnie do czynienia z kryzysem klimatycznym. Tylko połowa uważa jednak, że sytuacja ekologiczna świata jest tak zła, że należy podjąć natychmiastowe działania naprawcze - wynika z bada...

09.10.2020 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Raport Blue Media "Finanse Polaków w czasach pandemii" Badanie obejmuje takie zagadnienia jak: Zakupy przez internet Opłacanie rachunków Załatwianie...

30.09.2020 CZYTAJ WIĘCEJ