Jak działa Google Shopping?

#reklama #Google #Google Shopping

Udostępnij:

Google Shopping to narzędzie odpowiednie dla sklepów internetowych, które chcą rozszerzyć kanały sprzedaży i dotrzeć do większej grupy klientów. Poprzez skuteczne reklamy mogą z powodzeniem te cele osiągnąć.

Google Shopping, określane również jako Zakupy Google, to bardzo popularne narzędzie wśród internautów. Wynika to m.in. z dominacji Google nad innymi wyszukiwarkami, np. Bing. W związku z tym Google Shopping jest często wykorzystywany przez firmy, które chcą zwiększyć swoją sprzedaż poprzez reklamy. W skrócie można więc wyjaśniać, że Zakupy Google w prosty sposób łączą sklepy internetowe z klientami.


Czym jest Google Shopping?

Zakupy w wyszukiwarce Google umożliwiają użytkownikom wyszukiwanie i porównywanie cen produktów online, a handlowcom wyświetlanie swoich produktów w wynikach wyszukiwania Google. To również narzędzie, które pozwala handlowcom na wykorzystanie szerokiej gamy opcji targetowania, takich jak lokalizacja, czas, język i wiele innych, aby dotrzeć do odpowiedniej grupy docelowej.

Jak wyglądają zakupy z wykorzystaniem Google Shopping?

Kiedy użytkownik wpisuje frazę związaną z produktem, Google Shopping wyświetla reklamy produktów z różnych sklepów internetowych. Reklamy te obejmują zdjęcia produktów, opis, cenę i nazwę sklepu internetowego. Użytkownik może porównać ceny i wybrać najlepszą ofertę.

Google Shopping działa więc na podobnej zasadzie jak tradycyjne wyniki wyszukiwania Google, z tym że skupia się wyłącznie na produktach i ofertach e-sklepów. Aby korzystać z Google Shopping, użytkownik musi wprowadzić zapytanie związane z produktem, tak jak w przypadku standardowych wyników wyszukiwania Google np. sukienka na komunię.

google-shopping-przyklad

Źródło: https://www.google.pl/

Gdy użytkownik wprowadza zapytanie, Google przeszukuje swoją bazę danych, aby znaleźć odpowiednie oferty produktów od różnych sklepów internetowych. Po chwili w wynikach wyszukiwania użytkownik zobaczy zdjęcia produktów, ceny, opisy i nazwy sklepów internetowych, które oferują dany produkt.

Po lewej stronie znajdują się pola, dzięki którym można dokonać selekcji wyświetlanych ofert. Użytkownik może filtrować wyniki wyszukiwania na podstawie takich kryteriów jak cena, marka, kolor, rozmiar, ocena sklepu i wiele innych, aby znaleźć najlepszą ofertę. Dzięki temu Google Shopping umożliwia łatwe porównywanie cen i ofert różnych sklepów internetowych. Tu duża wygodna, bo klient nie musi szukać tych samych produktów w różnych sklepach.

Jak dodać produkty do Google Shopping?

Żeby Twoje produkty wyświetlały się w Google Shopping, musisz założyć konto w usłudze Google Merchant Center i przesłać informacje o swoich produktach w specjalnym formacie XML.

💡 O tym, jak przygotować taki plik, dowiesz się z poradnika: Plik produktowy – czym jest i do czego jest potrzebny?

Kroki, które należy wykonać, żeby dodać swoje produkty do Google Shopping:

 • Załóż konto w usłudze Google Merchant Center.

 • Dodaj informacje o swoim sklepie (w tym nazwę, adres i dane kontaktowe).

 • Prześlij informacje o swoich produktach (takie jak nazwa, opis, cena, zdjęcia, kategorie i wiele innych, w formacie pliku XML lub poprzez integrację z systemem e-commerce). Ważne, żeby informacje były dokładne i zgodne z politykami Google, aby uniknąć odrzucenia lub zawieszenia konta.

 • Zintegruj swoje konto Google Merchant Center z kontem Google Ads, żeby móc wyświetlać swoje produkty w Google Shopping Ads.

 • Utwórz kampanię reklamową w Google Ads i wybierz typ reklam Google Shopping Ads. Następnie ustaw oferty i szczegóły kampanii.

 • Zaczekaj na zatwierdzenie produktów przez Google, a następnie monitoruj swoje wyniki i optymalizuje kampanię, żeby osiągnąć lepsze rezultaty.

 • Google ma pewne wymagania dotyczące jakości i dokładności informacji o produktach, które umieszczasz w Google Merchant Center. Przestrzeganie tych wymagań jest kluczowe dla skuteczności reklamy produktów w Google Shopping. Na przykład:

 • title – nazwa produktu, powinna być taka sama jak na stronie docelowej artykułu;

 • description – opis produktu, powinien pasować do strony docelowej;

 • link – adres URL do docelowej strony produktu, musi się zaczynać od http bądź https;

 • image link – adres URL do obrazu, na którym widnieje produkt;

 • price – cena produktu (należy ją pobrać ze strony docelowej wraz z walutą kraju, w którym artykuł jest sprzedawany);

 • availability – dostępność produktu (informacja o dostępności powinna być pobrana ze strony docelowej produktu);

 • google product category – kategoria produktu zdefiniowana przez Google (należy wybrać tę najbardziej pasującą);

 • brand – nazwa marki produktu.

 • W Google Shopping opłaty pobierane są w modelu CPC (koszt za kliknięcie), co oznacza, że płacisz tylko wtedy, gdy użytkownik kliknie na twoją reklamę i zostanie przekierowany na stronę sklepu. W ustawieniach kampanii możesz określić dzienny budżet reklamowy, czyli maksymalną kwotę, jaką jesteś gotów wydać każdego dnia na kampanię reklamową w Google Shopping.


  Zalety i wady Zakupów Google

  Google Shopping ma wiele zalet dla sprzedawców, takich jak:

 • zwiększenie widoczności produktów w wynikach wyszukiwania – dzięki Google Shopping produkty będą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Google jako wizualne, atrakcyjne oferty, co zwiększa szanse na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów;

 • większa liczba kliknięć i większa szansa na sprzedaż – użytkownicy Google Shopping najczęściej już są zainteresowani konkretnymi produktami, co ponownie sprzyja podejmowaniu decyzji zakupowych;

 • targetowanie odbiorców – Google Shopping umożliwia targetowanie użytkowników na podstawie różnych kryteriów, takich jak kategoria produktów, lokalizacja geograficzna, język i wiele innych. Dzięki temu możesz dotrzeć do dokładnie określonych grup odbiorców;

 • skuteczniejsza analiza wyników – Google Shopping umożliwia prowadzenie szczegółowych analiz kampanii reklamowych, co pozwala na dostosowywanie ofert i strategii do potrzeb odbiorców i zwiększenie skuteczności kampanii;

 • łatwość w zarządzaniu – Google Shopping oferuje łatwy w użyciu interfejs i narzędzia do zarządzania kampaniami reklam.

 • Mimo wielu zalet, Google Shopping ma także kilka wad, które warto wziąć pod uwagę:

 • koszty reklamowe – reklamowanie produktów na platformie Google Shopping może być kosztowne, szczególnie w konkurencyjnych branżach. Koszty reklamowe zależą od wielu czynników, takich jak konkurencyjność branży i wybrane strategie reklamowe;

 • konieczność utrzymania aktualnych informacji o produktach – aby produkty wyświetlały się poprawnie w Google Shopping, konieczne jest utrzymywanie aktualnych informacji o produkcie, takich jak cena, zdjęcia, opis, dostępność itp.;

 • konkurencja – Google Shopping jest popularnym narzędziem reklamowym, co oznacza, że konkurencja może być zacięta. W efekcie może prowadzić do wzrostu kosztów reklamowych i trudnej walki o pozycję;

 • brak kontroli nad wizualnym wyglądem reklam – chociaż Google Shopping daje możliwość dostosowania ofert i opisów produktów, nie ma pełnej kontroli nad wyglądem reklam (układ i kolorystyka);

 • złożoność zarządzania kampaniami reklamowymi – chociaż Google Shopping oferuje łatwy w użyciu interfejs, kampanie reklamowe mogą okazać się trudne do sprecyzowania.

 • Dla jakich sklepów Google Zakupy będzie odpowiednie?

  Google Shopping jest odpowiednie dla firm, które sprzedają produkty online i chcą skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów w internecie. Google Shopping umożliwia łatwe i efektywne wyświetlanie dużej liczby produktów, co jest szczególnie korzystne dla firm posiadających rozbudowany katalog produktów. Narzędzie to może być szczególnie przydatne dla firm, które chcą zwiększyć sprzedaż online.

  Dzięki Google Shopping firmy mogą dotrzeć do nowych klientów, którzy szukają konkretnych produktów w wyszukiwarce Google, co może przyczynić się do zwiększenia sprzedaży. Zakupy Google umożliwiają również e-sklepom konkurowanie z innymi firmami. Warto więc spróbować prezentować klientom swoją ofertę za pomocą Google Shopping.


  Chcesz mieć wygodne i bezpieczne płatności online w swoim serwisie?

  Aktywuj bramkę płatniczą Blue Media

  Zacznij pobierać płatności

  Ecommerce

  Prowadzenie sklepu internetowego wymaga dużego zaangażowania, a jednym z czynników decydujących o sukcesie jest dobrze opracowany plan sprzedażowy.

  05.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

  Ecommerce

  E-sklepy chętnie korzystają z ulotek jako skutecznej formy reklamy. Są one tworzone w celu informowania o ofercie lub zachęcania do skorzystania z promocji...

  30.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

  Ecommerce

  Franczyza jest w sensie organizacyjnym specyficzną metodą dystrybucji towarów i usług korzystając z formuły koncesji lub licencji udzielanej...

  29.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ