Jaką platformę e-commerce wybrać, gdy zależy Ci na rozwoju firmy?

#sprzedaż online #e-biznes #platformy e-commerce

Udostępnij:

Początkujący przedsiębiorcy, wchodząc z biznesem do internetu, wybierają zazwyczaj platformy o charakterze abonamentowym. Często, wraz z rozwojem firmy, okazują się one niewystarczające i zachodzi potrzeba znalezienia rozwiązania, które będzie jednocześnie łatwe w obsłudze, optymalne kosztowo i wydajne. Spośród jakich rozwiązań można wybierać?

Platformy e-commerce oferują możliwość wygodnej sprzedaży w sieci. Różnią się jednak pod względem oprogramowania oraz użyteczności. Nie zawsze te najbardziej popularne są odpowiednie dla wszystkich rodzajów biznesów. Jedne mogą sprawdzić się przy sprzedaży butów, inne w przypadku usług abonamentowych, takich jak treningi online.

Sama sprzedaż to nie wszystko. Na znaczeniu zyskują automatyczne funkcjonalności, np. komunikacja z klientem, integracja z firmami kurierskimi oraz możliwość podłączenia Płatności Online Blue Media (więcej nt. aktywacji naszej bramki płatności możesz się dowiedzieć z tego artykułu).

Poziom 1 – SaaS

Platformy w rozliczeniu abonamentowym (SaaS) są idealne na początkowym etapie rozwoju biznesu do sieci. Przykładem tego typu platform są: Click Shop, Shoper, Shoplo, czy Sky-Shop, Shopify.

Głównymi zaletami tego typu rozwiązań są: łatwy w obsłudze kreator do tworzenia sklepu, darmowy okres próbny, możliwość dodania wersji językowych sklepu, możliwość wygenerowania raportu sprzedażowego, wiele szablonów graficznych do wyboru, a czasem również hosting, domena i support w cenie.

Słabą stroną są bez wątpienia ograniczone możliwości rozwojowe, średnie dopasowanie do wytycznych SEO i niewystarczająca liczba funkcji do obsługi dużego e-commercu.

Poziom 2 – Open Source

Jeżeli pragniesz rozwinąć swój biznes możesz skorzystać z platform typu Open Source. Są to na przykład – w kolejności od najbardziej zaawansowanych – Magento, PrestaShop, Opencart, Joomla, czy Wordpress z tyczką Woocommerce. W miarę rozwoju biznesu, będziesz mógł rozszerzać kolejne moduły i dostosowywać ich funkcjonalność do aktualnych potrzeb.

Zazwyczaj platformy mają intuicyjne interfejsy, a obsługi możesz nauczyć się podczas krótkiego instruktażu. Niektóre, bardziej rozbudowane, pozwalają użytkownikom korzystać z systemów analiz, które mogą się okazać przydatne w rozwiązywaniu problemów np. z porzuconymi koszykami (więcej o tym, jak radzić sobie z tym problemem przeczytasz w tym artykule). Platformy typu Open Source pozwalają również na integrację z systemami płatności.

Poziom 3 – dedykowane oprogramowanie

Dedykowane oprogramowanie polega na „postawieniu sklepu” od zera. To wymaga zaangażowania specjalistów i znacznie większego nakładu finansowego, ale w efekcie otrzymasz sklep idealnie skrojony na miarę Twoich potrzeb. Rozwijanie go wymaga utworzenia kolejnych modułów, podobnie jak w przypadku platform typu Open Source.

Co wybrać?

Dla średniozaawansowanych biznesów, które działają w sieci od dłuższego czasu, najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście dedykowane oprogramowanie, ale ze względu na wysokie koszty, mogą sobie na nie pozwolić nieliczne podmioty. Dlatego decyzja powinna paść na jedną z platform typu Open Source. Wymagają zainwestowania kapitału na początku, ale później koszty ograniczają się jedynie do opłacania domeny i hostingu.

Ecommerce

Podpinając Google Analytics do swojej strony, zyskujesz dostęp do osiemdziesięciu raportów na temat ruchu internetowego i wskaźników konwersji.

21.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

Nawigacja okruszkowa, nazywana fachowo „breadcrumbs” to ścieżka tekstowa, której celem jest wskazać, w którym miejscu znajduje się użytkownik.

20.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

W e-commerce wszystkie miejsca wydają się już być zajęte. Czy w tym tłoku da się jeszcze znaleźć miejsce na swój mały biznes? Tak, i dowodzą tego influencerzy.

17.09.2021 CZYTAJ WIĘCEJ