Płatności automatyczne – kiedy warto je wdrożyć?

#płatności online #płatności automatyczne

Udostępnij:

Niezapłacone rachunki to zmora nie tylko przedsiębiorców, lecz również klientów. Niestety, z różnych powodów, liczba osób zalegających z opłatami rośnie z roku na rok – wynika z raportu Blue Media. Płatności automatyczne pozwalają firmom zyskać większą kontrolę nad finansami, a z klientów zdejmują obowiązek pamiętania o zbliżających sie terminach płatności – dlatego cieszą się coraz większą popularnością.

Z opracowanego przez nas raportu Jak płacimy rachunki 2019 wynika, że co drugi przebadany respondent przyznaje, że zdarza mu się zapominać o zapłaceniu rachunków lub opłaca je po terminie. Dlaczego tak się dzieje? Jako główną przyczynę większość badanych podaje natłok codziennych spraw, który sprawia, że o regulowaniu należności po prostu się zapomina. Niektórzy przyznają również, że zwyczajnie brakuje im środków na uregulowanie zobowiązań w terminie.

Czym są płatności automatyczne?

Płatności automatyczne są odpowiedzią na problemy z niezapłaconymi fakturami. Mogą być realizowane na dwa sposoby – cyklicznie lub jednym kliknięciem. Ich największym walorem jest to, że są bezobsługowe – bez konieczności każdorazowego podawania danych karty płatniczej, bądź danych do autoryzacji przelewu. Klient otrzymuje jedynie informację, że w danym dniu z jego konta zostanie pobrana ustalona kwota. W każdej chwili może z takiej usługi zrezygnować, jeśli nie będzie mu odpowiadała.

Rachunki będą płaciły się same

Automatyczne płatności są dla klienta udogodnieniem, szczególnie przy cyklicznych zakupach online u tego samego dostawcy. Sprawdzają się, na przykład, w przypadku prenumerat, subskrypcji czy innych stałych zleceń – zazwyczaj na tę samą kwotę. Klient ma kontrolę nad swoimi wydatkami i nie musi pamiętać o terminach.

W praktyce oznacza to, że nie musi się obawiać, że zapomni o przelewie i poniesie tego konsekwencje, np. w postaci kar umownych. Jedyne, czego musi przypilnować, to aby w terminie ściągalności na rachunku znajdowała się wystarczająca kwota. Może ustalić również dogodny dzień płatności automatycznej.

Korzyści dla e-sklepów

Blue Media oferuje szereg rozwiązań płatniczych dla właścicieli e-biznesu. Stale rozszerzamy ich zakres, aby właściciele działający w branży e-commerce mogli rozwijać swoje firmy i dostosować się do zmieniających potrzeb konsumentów. Tak właśnie jest z płatnościami automatycznymi. Posiadanie ich w ofercie pozwala firmie wyróżnić się na tle konkurencji i dotrzeć do grupy klientów, którzy cenią innowacyjne metody płatności.

Jeśli szukasz innych sposobów na wyróżnienie od konkurencji swojej oferty, przeczytaj nasz poradnik na temat ekologicznego pakowania zamówień.

Przedsiębiorca, który wdroży automatyczne płatności zyska większą kontrolę nad finansami, odzyska płynność finansową, nastąpi wzrost ściągalności należności, poniesie mniejsze koszty windykacji oraz uzyska stałe i wyższe wpływy. Ponadto proces płatności wraz z wypłatą środków przebiega w pełni automatycznie i nie wymaga od przedsiębiorcy żadnych działań. Płatności spływają na konto sprzedawcy już w najbliższej sesji rozliczeń międzybankowych, nawet w dniu dokonania transakcji na stronach sklepu.

Wykorzystaj potencjał

Z czego wynika popularność płatności automatycznych? Wyjaśnia to nasza dyrektor do spraw rozwoju biznesu, Sylwia Frydel – Płatność automatyczna za rachunki od dostawców energii, internetu, czy telewizji to bardzo prosta usługa, którą można wdrożyć w eBOK-u dostawcy. Dzięki niej klienci zyskują wygodną metodę płatności, która uwalnia ich od comiesięcznego obowiązku pamiętania o uregulowaniu należności.

Z tej oferty Blue Media skorzystali już najwięksi dostawcy mediów: Innogy Polska, Vectra, UPC oraz PGE. Jeśli również chciałbyś wdrożyć płatności automatyczne w swoim serwisie, wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na tej stronie.

Ecommerce

Zwroty towarów stanowią wyzwanie dla właścicieli sklepów internetowych, ale istnieją sposoby na ograniczenie ich liczby i ponowne wprowadzenie do sprzedaży.

06.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga dużego zaangażowania, a jednym z czynników decydujących o sukcesie jest dobrze opracowany plan sprzedażowy.

05.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

E-sklepy chętnie korzystają z ulotek jako skutecznej formy reklamy. Są one tworzone w celu informowania o ofercie lub zachęcania do skorzystania z promocji...

30.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ