Czym jest one step checkout i jakie ma zalety?

#płatności online #one step checkout

23.08.2022
Udostępnij:

Konkurencja na rynku e-commerce staje się coraz mocniejsza. Według szacunków Dun&Bradstreet, liczba zarejestrowanych sklepów internetowych w Polsce wynosi obecnie ponad 52 tys., co sprawia, że nasz rodzimy rynek jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Co zrobić, by wyprzedzić konkurencję? Odpowiedź jest prosta – ułatwić klientom robienie zakupów.

Być może odpowiedź jest prosta, ale realizacja tego zadania jest już znacznie trudniejsza. Na decyzje zakupowe klientów mają wpływ liczne czynniki – od dostępnego asortymentu, cen produtków, po metody i koszty dostawy, dostępne metody płatności i sam proces transakcyjny.

Właśnie temu ostatniemu aspektowi przyjrzymy się dziś nieco bliżej.

Czym jest one step checkout?

One step checkout jest stosunkowo nową alternatywą dla klasycznego, składającego się z kilku kroków procesu transakcyjnego w sklepie internetowym. Jak sama nazwa sugeruje – one step checkout składa się po prostu z jednego kroku.

Na jednym widoku znajdują się wszystkie informacje potrzebne do potwierdzenia i opłacenia zamówienia, czyli: zawartość koszyka, dane adresowe, metoda i koszt dostawy oraz szczegóły płatności.

Klient może w prosty i łatwy sposób sprawdzić, czy wszytkie dane się zgadzają. Jeśli tak jest – może potwierdzić chęć złożenia i opłacenia zamówienia. Jeśli coś się nie zgadza lub chce zmienić np. metodę dostawy, może to zrobić w kilka sekund – bez cofania się do poprzednich kroków.

one-step-checkout-wyglad
Materiały własne

Jakie są zalety one step checkout?

Z perpsektywy kupującego, uproszczony checkout jest przede wszystkich wygodniejszy. Jak już wspomnieliśmy – może jednym spojrzeniem "ogarnąć" wszystkie szczegóły zamówienia i w każdej chwili wprowadzić zmiany, o ile okażą się konieczne.

Cały proces transakcyjny jest krótszy, dzięki czemu jego przeklikanie nie zajmuje tak dużo czasu, jak w przypadku tradycyjnego rozwiązania. To z kolei przynosi korzyści zarówno kupującemu, jak i sprzedającego. Pierwszy może szybko złożyć i opłacić zamówienie, a drugi może się cieszyć wyższą konwwersją, ponieważ im prostszy proces zakupowy, tym częściej kończy się on finalizacją zamówienia.

Czy one step checkout ma jakieś wady?

Jak każde rozwiązanie, tak i one step checkout ma swoje słabe strony. Największym wyzwaniem jest takie zaprojektowanie widoku checkoutu, by, pomimo dużej ilości danych, pozostał czytelny dla kupującego. Dlatego warto powierzyć to zadanie projektantom doświadczonym w realizacji zadań dla e-commerce – oni najczęściej wiedzą co się sprawdza, a co może być zabójcze dla konwersji.

Kolejnym minusem są stosunkowo ograniczone możliwości, jeśli chodzi o zastosowanie elementów cross- i upsellingowych. Można je jednak przewidzieć na wcześniejszych etapach procesu sprzedażowego.


Czy warto zatem wprowadzić one step checkout w sklepie internetowym? Odpowiedź, jak zwykle, brzmi – to zależy. A zależy głównie od asortymentu, jego cen, przyzwyczajeń i oczekiwań kupujących. One step checkout może okazać się dobrym rozwiązaniem w e-sklepach oferujących stosunkowo tanie produkty, gdzie klienci nie zastanawiają się długo nad zakupem, tylko zależy im na jak najszybszym złożeniu zamówienia.

Przeczytaj także:

Fintech

Wdrożenie płatności bez granic. Rozwiązania dla globalnej ekspansji

Odkryj jak nowoczesne technologie takie jak API do płatności zmieniają zarządzanie finansami. Poznaj możliwości, jakie otwierają się dla firm na globalnym rynku

17.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Przetwarzanie kart płatniczych w nowoczesnym e-commerce. Klucz do skutecznych transakcji

Odkryj, jak przetwarzanie kart płatniczych wpływa na płynność i bezpieczeństwo transakcji. Zobacz, jak integracja z systemem Visa może zwiększyć konkurencyjność

10.05.2024 Czytaj więcej

Fintech

Rola autentykacji 3DS w zabezpieczaniu transakcji online

Sprawdź, jak autentykacja 3D Secure (3DS) zabezpiecza transakcje online i buduje zaufanie wśród użytkowników. Poznaj szczegóły integracji z Visa i Mastercard.

26.04.2024 Czytaj więcej