Udostępnij:

Raport Blue Media: Jak Polacy płacą rachunki

W połowie gospodarstw domowych to kobiety płacą rachunki. Nic dziwnego, skoro niemal 40 proc. mężczyzn przyznało, że zdarza im się zapominać o opłacaniu rachunków – wynika z badania Blue Media.

W co czwartym polskim domu i mężczyźni i kobiety wspólnie opłacają rachunki, a tylko w 23 proc. gospodarstw domowych za płatność rachunków odpowiadają mężczyźni. Powodem, dla którego to kobiety częściej pilnują regulowania comiesięcznych zobowiązań może być fakt, że mężczyznom częściej zdarza się zapominać o opłacaniu rachunków. Co więcej, 16 proc. badanych mężczyzn - i 11 proc. kobiet - nawet nie wie, czy taka sytuacja miała kiedykolwiek miejsce.

W porównaniu do ubiegłego roku, jesteśmy mniej sumienni w regulowaniu zobowiązań finansowych. Co dziesiąty badany opłaca rachunki zaraz po ich otrzymaniu (w ubiegłym roku robiło tak 15 proc.), a co trzeci wybiera sobie konkretną datę i rachunki opłaca raz w miesiącu (w ubiegłym roku 44 proc).

- Z tegorocznej edycji badania „Jak Polacy płacą rachunki” wynika, że coraz częściej odkładamy w czasie płacenie rachunków. W ciągu roku, grupa płacąca na ostatnią chwilę wzrosła z 36 proc. do 42 proc. - zauważa Anna Maraś z Blue Media, odpowiedzialna za serwis finansów osobistych bm.pl.

W ponad połowie gospodarstw domowych miesięcznie opłaca się średnio 5-6 rachunków, przy czym wzrósł odsetek osób – z 15 proc. w 2015 r. do 23 proc. w 2016 r. - które mają do opłacenia aż 7 do 10 rachunków miesięcznie.

Internet przypomina o rachunkach

Opłacanie rosnącej liczby rachunków bywa nie tylko czasochłonne, ale i uciążliwe. Co czwarty respondent, pytany o powody zapominania o rachunkach, twierdzi że ma ważniejsze sprawy na głowie, a kolejne 23 proc. przyznało, że płacić rachunków po prostu nie lubi lub nieprzyjemne rzeczy odkłada na później.

- Nie ma się co dziwić, że dla większości z nas opłacania comiesięcznych zobowiązań jest niewdzięczne. Polacy na dobre przyzwyczaili się do szybkiego opłacanie rachunków przez internet. Widać też, że z roku na rok zyskują na znaczeniu inne niż przelew internetowe sposoby regulowania należności. Chodzi przede wszystkim o bankowe polecenie zapłaty oraz specjalne formularze online – komentuje Anna Maraś z Blue Media.

Według ekspertki, istnieją sposoby na oszczędność czasu i niezapominanie w natłoku codziennych spraw o rachunkach. – Coraz więcej masowych wystawców faktur chce umożliwić swoim klientom dokonywania cyklicznych płatności automatycznych. Można też skorzystać z serwisu, który sam sprawdzi nasze rachunki i ich wysokość, a następnie sfinalizuje za naszą zgodą płatność. Bez konieczności logowania się do kolejnych e-boków i kont bankowych oraz przepisywania danych – podsumowuje ekspertka Blue Media.

Raport Blue Media „Jak Polacy płacą rachunki” z 2016 do pobrania: http://www.bluemedia.pl/pressroom/raporty/jak-polacy-placa-rachunki

Raport Blue Media „Jak Polacy płacą rachunki” z 2015 do pobrania: http://www.bluemedia.pl/pressroom/informacje-prasowe/jak-polacy-placa-rachunki

Raport

40% Polaków zapomina o zapłaceniu rachunków

16.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Badania pokazują, że przeciętne polskie gospodarstwo domowe płaci osiem rachunków miesięcznie.

09.12.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Raport

Wiele sfer codziennego życia przeniosło się do internetu. Zdalnie pracujemy, uczymy się, załatwiamy sprawy urzędowe, korzystamy z rozrywki online (np. serwisów

10.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ