Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie?

#płatności online #metody płatności

Udostępnij:

Szybkie płatności elektroniczne, karta płatnicza i BLIK to metody płatności, z których Polacy najchętniej korzystają robiąc zakupy przez internet. Opcji zapłacenia za zakupiony towar jest jednak znacznie więcej. Jakie metody płatności warto zatem zaoferować kupującym w sklepie internetowym?

Wybór form płatności w sklepie internetowym to istotny temat. Pamiętaj, że każdy ma swoje preferencje, dlatego im więcej metod zaoferujesz klientom, tym większa szansa, że sfinalizują zakupy.

Jakie formy płatności wybierają Polacy?

Szybkie płatności elektroniczne to zdecydowanie najczęściej i najchętniej wybierana metoda zapłaty za zakupy internetowe – wynika z cyklicznego badania Blue Media “Jak kupujemy w internecie”. Młodsi kupujący szczególnie chętnie wybierają BLIK-a, który w 2020 r. odnotował wyraźny wzrost liczby użytkowników.

Polacy chętnie korzystają też z płatności kartą oraz z możliwości wykonania samodzielnie przelewu na konto sklepu. Na znaczeniu w ostatnich latach wyraźnie tracą płatności za pobraniem. Wpływ na to ma pandemia, która zmieniła preferencje klientów sklepów internetowych. Rezygnacja z metody, która w dużej mierze oznacza transakcję gotówkową i bezpośredni kontakt z kurierem siłą rzeczy nie jest już tak często wybierana przez kupujących.

Źródło: Badanie Blue Media “Jak kupujemy w internecie 2020”

Najpopularniejsze metody płatności

Rozważając, jakie metody płatności wdrożyć w swoim sklepie, weź pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę transakcji oraz przyzwyczajenia kupujących. Płatności powinny być też dostosowane dla klientów kupujących mobilnie (z poziomu smartfona).

  • Szybkie płatności elektroniczne, tzw. pay-by-link, to najpopularniejsza metoda płatności wśród klientów sklepów internetowych. Operatorzy płatności oferują szybkie i bezpieczne transakcje bez potrzeby wypełniania danych przelewu – ze sklepu następuje bezpośrednie przekierowanie na stronę banku klienta, gdzie po zalogowaniu dane będą gotowe do zatwierdzenia.


  • Płatność kartą dostępna dla użytkowników kart debetowych, kredytowych, prepaid oraz kart wirtualnych. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form, choć do samej płatności trzeba podawać szczegółowe dane – kod CVV lub CVC, a także numer karty oraz jej datę ważności. Profesjonalni operatorzy płatności dbają jednak o szyfrowanie połączenia podczas realizowania płatności kartą, a większość banków wymaga dodatkowej formy zabezpieczenia, np. kod SMS potwierdzający transakcję. Klientom warto oferować możliwość zapisania danych karty, ponieważ jest to opcja chętnie wybierana przez kupujących mobilnie.


  • BLIK to typowo polskie rozwiązanie płatnicze, które w ostatnim roku zyskało sporą popularność, stając się drugą najczęściej wybieraną formą płatności przez młodych Polaków. Metoda ta opiera się na sześciocyfrowym kodzie, który generowany jest w aplikacji mobilnej banku. Wybierając płatność BLIK w sklepie internetowym, należy wpisać dany kod, po czym zatwierdzić transakcję w aplikacji banku. Cały proces zajmuje kilkadziesiąt sekund i jest w stu procentach mobilny, co jest dużą zaletą.


  • Płatność za pobraniem polega na zapłacie za zamówienie – kartą lub gotówką – w momencie, kiedy to dociera do domu klienta. Ta metoda wybierana jest w dużej mierze przez osoby, które obawiają się przedpłaty lub nie posiadają konta bankowego.


  • Płatności mobilne Google Pay oraz Apple Pay pełnią funkcje wirtualnych portfeli połączonych z kartą kredytową lub debetową użytkownika. Płatność potwierdzić można podając kod SMS w przypadku Google Pay, lub za pomocą TouchID lub FaceID w Apple Pay.


  • PayPal to jedno z najbardziej znanych rozwiązań płatniczych na świecie, dość często oferowane w sklepach sprzedających na wielu rynkach jednocześnie. Konto PayPal zwykle połączone jest z kartą kredytową lub debetową klienta.


  • Przelew bankowy to tradycyjna metoda płatności, która wciąż używana jest przez sporą grupę kupujących. Jej największą wadą jest czas – zarówno ten spędzony na wypełnianiu danych przelewu, jak i sam czas realizacji transakcji – przeważnie jeden dzień roboczy. Wśród zalet można wymienić brak prowizji za procesowanie płatności.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o metodach płatności oferowanych przez Blue Media, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz tutaj.

Ecommerce

Czasami z pozoru nieistotne rzeczy mogą mieć znaczący wpływ na działanie sklepu internetowego i jego odbiór przez klientów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

17.10.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

Liderem rynku jest Amazon, największym sektorem moda, a Francuzi najchętniej zamawiają produkty z dostawą do domu oraz handlują używanymi rzeczami.

30.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

Wysoka inflacja, rosnące raty kredytów i rachunki za energię zmuszają wiele osób do przesuwania wydatków na późniejszy, bardziej dogodny termin.

29.09.2022 CZYTAJ WIĘCEJ