Jakie są najpopularniejsze metody płatności w internecie?

#płatności online #metody płatności

Udostępnij:

Szybkie płatności elektroniczne z konta bankowego, karta płatnicza i płatności BLIK to metody płatności online, z których Polacy najchętniej korzystają robiąc zakupy przez internet. Opcji zapłacenia za zakupiony towar jest jednak znacznie więcej. Jakie metody płatności w internecie warto zatem zaoferować kupującym w sklepach internetowych?

Wybór metod płatności w sklepie internetowym to istotny temat. Pamiętaj, że każdy ma swoje preferencje, dlatego im więcej opcji zaoferujesz klientom, tym większa szansa, że dokończą zakupy.


Jakie metody płatności wybierają Polacy?

Szybkie płatności elektroniczne to zdecydowanie najczęściej i najchętniej wybierana metoda zapłaty za zakupy internetowe – wynika z cyklicznego badania Blue Media “Jak kupujemy w internecie”. Młodsi kupujący szczególnie chętnie korzystają z płatności mobilnych – głównie BLIK-a, który w 2020 r. odnotował wyraźny wzrost liczby użytkowników.

Polacy chętnie wybierają karty płatnicze oraz z możliwość wykonania samodzielnie przelewu z poziomu bankowości internetowej na konto sklepu. Na znaczeniu w ostatnich latach wyraźnie tracą płatności za pobraniem oraz przelew tradycyjny. Wpływ na to miała pandemia, która sprawiła, że preferencje klienta sklepu internetowego się zmieniły i płatności dokonywane są znacznie częściej z wykorzystaniem bramki płatności. Nastąpiła rezygnacja z płatności, która w dużej mierze oznacza transakcję gotówkową i bezpośredni kontakt z kurierem.

Źródło: Badanie Blue Media “Jak kupujemy w internecie 2020”

Najpopularniejsze metody płatności

Rozważając, jakie metody płatności wdrożyć w swoim sklepie, weź pod uwagę bezpieczeństwo i wygodę transakcji oraz przyzwyczajenia kupujących. System płatności powinien być też dostosowany do potrzeb i oczekiwań klientów kupujących mobilnie (z poziomu smartfona).

  • Szybkie płatności elektroniczne, tzw. Pay by link, to najpopularniejsza metoda płatności wśród klientów sklepów internetowych. Operatorzy płatności oferują szybkie i bezpieczne transakcje bez potrzeby wypełniania danych przelewu – ze sklepu następuje bezpośrednie przekierowanie na stronę banku klienta, gdzie po zalogowaniu dane będą gotowe do zatwierdzenia.

  • Płatność kartą dostępna dla użytkowników kart debetowych, kart kredytowych, kart prepaid oraz kart wirtualnych. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form, choć do samej płatności trzeba podawać szczegółowe dane – kod CVV lub CVC, a także numer karty oraz jej datę ważności. Profesjonalni operatorzy płatności dbają jednak o szyfrowanie połączenia podczas realizowania płatności kartą, a większość banków wymaga dodatkowej formy zabezpieczenia, np. kod SMS potwierdzający transakcję. Klientom warto oferować możliwość zapisania danych karty, ponieważ jest to opcja chętnie wybierana przez kupujących np. z użyciem aplikacji mobilnej.

  • Płatność BLIK to polskie rozwiązanie płatnicze, które zyskało bardzo dużą popularność, stając się drugą najczęściej wybieraną formą płatności przez młodych Polaków. Metoda ta opiera się na sześciocyfrowym kodzie, który generowany jest w aplikacji mobilnej banku. Wybierając płatności mobilne BLIK w sklepie internetowym, należy wpisać kod, po czym zatwierdzić transakcję w aplikacji banku. Cały proces zajmuje kilka do kilkunastu sekund i jest w stu procentach mobilny, co jest dużą zaletą.

  • Płatność za pobraniem (np. przy odbiorze osobistym) to metoda płatności polegająca na zapłacie za zamówienie – kartą lub gotówką – w momencie, kiedy to dociera do domu klienta. Ta metoda wybierana jest w dużej mierze przez osoby, które obawiają się przedpłaty lub nie mają konta bankowego.

  • Płatności mobilne Google Pay oraz Apple Pay, czyli tzw. portfele elektroniczne, są połączone z kartą kredytową lub debetową klienta. Każdą transakcję potwierdza podając kod SMS w przypadku Google Pay, lub za pomocą TouchID lub FaceID w Apple Pay.

  • PayPal to jedno z najbardziej znanych rozwiązań płatniczych na świecie, dość często oferowane w sklepach sprzedających na wielu rynkach jednocześnie. Pod konto PayPal zwykle podpięta jest karta kredytowa lub karta debetowa klienta.

  • Przelew bankowy to tradycyjna metoda płatności, która wciąż używana jest przez sporą grupę kupujących, dlatego nadal warto ją zaoferować swoim klientom. Jej największą wadą jest czas – zarówno ten spędzony na wypełnianiu danych przelewu, jak i sam czas realizacji transakcji – przeważnie jeden dzień roboczy. Wśród zalet można wymienić brak prowizji za procesowanie płatności.

Więcej informacji o tym, jakie metody płatności są dostępne w systemie płatności Blue Media znajdziesz na podlinkowanej stronie w naszym serwisie.


Chcesz mieć wygodne i bezpieczne płatności online w swoim serwisie?

Aktywuj bramkę płatniczą Blue Media

Zacznij pobierać płatności

Ecommerce

Zwroty towarów stanowią wyzwanie dla właścicieli sklepów internetowych, ale istnieją sposoby na ograniczenie ich liczby i ponowne wprowadzenie do sprzedaży.

06.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

Prowadzenie sklepu internetowego wymaga dużego zaangażowania, a jednym z czynników decydujących o sukcesie jest dobrze opracowany plan sprzedażowy.

05.06.2023 CZYTAJ WIĘCEJ

Ecommerce

E-sklepy chętnie korzystają z ulotek jako skutecznej formy reklamy. Są one tworzone w celu informowania o ofercie lub zachęcania do skorzystania z promocji...

30.05.2023 CZYTAJ WIĘCEJ